A Stop loss, azaz az egy kereskedésre jutó veszteségek maximális meghatározása egy kereskedő számára az egyik legfontosabb dolog kell, hogy legyen. Stop loss megbízások beadásával sok kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, valamint, ahogy láthattuk a stop loss nem csak a kezdeti veszteségek minimalizálására használhatók, hanem a profitunk megvédésére is. A Stop loss helyes meghatározása nem könnyű feladat. Gyakorlással és idővel azonban kialakíthatjuk a számunkra legjobban megfelelő stop loss meghatározási módszert.
            Több stop loss meghatározási technika létezik, azonban saját tapasztalataim szerint kezdő pozícióra a leghatékonyabb a fontos technikai szintekhez berakott stop loss.

Támasz / ellenállás szintek által meghatározott stop.

 A stop szintet korábbi ellenállásszint alatt vagy támaszszint felett határozhatjuk meg. Érdemes nem a támasz vagy ellenállás szintet megadni stopszintként, mert előfordul, hogy bekerül egy-egy megbízás az ellenállás alatti áron, azonban az árfolyam nem tud tartósan ez alá a szint alá csökkenni. Egy ilyen stop esetében könnyen kirázódhatunk az amúgy jó pozícióból. Ezért érdemes inkább a támaszszint alatt vagy ellenállásszint felett meghatározni a profit szintet az adott részvény kereskedési spreadjének kétszeresének értékében.

Stop meghatározása trendvonalak segítségével

A stop szint meghatározásához használhatunk trendeket is (személy szerint nem kedvelem a trendek stopszintként való meghatározását, mert a trendek általában nem elég objektívek, így a legtöbb piaci résztvevő máshogy látja azokat. Akinek azonban ez a szimpatikus, az használhatja ezeket is stop loss meghatározására a korábbiakkal megegyező módon, tehát a kiválasztott értékből levonva a spread értékét, vagy annak kétszeresét.

Stop meghatározása időben

A pozíciók esetében szükséges, hogy rendelkezzünk egy időbeli stoppal is. Ez különösen igaz a határidős termékek esetében. Ugyanis, ha hagyjuk, hogy a termékünk oldalazzon, vagy hosszabb időtávon keresztül ellenünk menjen, a határidős termékek időértéke könnyen elfogy. Amennyiben a termék nem rendelkezik valós értékkel, akkor az ár a lejárat napjáig folyamatosan csökken. Ennek a megértéséhez az opciók és futuresek árazása című fejezetet ajánlom a figyelmükbe.

Stop loss szintek meghatározása természetesen nem csak a technikai szintek és az idő alapján történhet. Lehetőség van ezeknek a szinteknek az indikátorok segítségével történő meghatározására. Ezeket azonban az indikátoroknál tárgyaljuk.